JOANNA SOKÓŁ & MISKI DWIE | Gorset sceniczny OVERBUST w usłudze szycia na miarę

Dzięki współpracy z Ulą Turkiewicz @lolathenoir, współtwórczynią bloga o bieliźnie MISKI DWIE, powstał przepiękny gorset sceniczny na potrzeby autorskich występów burleskowych.

Na podstawie projektu inspirowanego męskim frakiem stworzyłam kostium, którego proces powstawania udokumentowałam filmem. Zobaczcie co udało nam się stworzyć!

Parę miesięcy temu spotkałyśmy się z Ulą w moim studio, aby omówić szczegóły projektu gorsetu w usłudze szycia na miarę. Przyznam, że przed naszym spotkaniem nie miałam pojęcia jaki typ gorsetu wybierze i do jakich celów będzie wykorzystywany – w usłudze szycia na miarę jest pełna dowolność wyboru projektu. Występy burleski to dla Uli (@lolathenoir) kolejna pasja, bo tak naprawdę nawiązałyśmy kontakt dzięki blogowi poświęconemu bieliźnie MISKI DWIE. Byłam prawie pewna, że czeka mnie bieliźniany gorset modelujący z siateczki gorseciarskiej, ale Ula była kompletnie zdecydowana na gorset sceniczny.

Inspiracją dla gorsetu był frak męski, a właściwie frak z koszulą przekształcony w seksowny kostium z zapięciem busk na przodzie. Przede wszystkim miało się błyszczeć i mienić w sztucznym świetle – kreacje sceniczne powinny robić wrażenie. W usłudze szycia na miarę dopasowuję projekt do sylwetki klientki i staram się wykorzystać odpowiednie techniki, aby jak najlepiej oddały efekt projektu. Omówiłyśmy szczegóły, materiały, wykończenia oraz od razu pobrałam miarę ciała Uli.

Na drugie spotkanie zawsze przygotowuję próbne przeszycie modelu w taniej tkaninie bawełnianej, dzięki któremu możemy nanieść odpowiednie poprawki i zmiany. Dla mnie to okazja do korekty, a dla klientki pierwsze spotkanie z wybranym krojem. Skorygowałyśmy kształt miseczki, długości gorsetu oraz opracowałyśmy dwurzędowe klapy na wzór męskiego fraka.

Na próbie zauważyłam, że fiszbiny, które zastosowałam są zbyt giętkie i nie modelują tyłu ciała poprawnie. Bez przymiarki próbnej okazałoby się, że gorset wymaga wymiany tyłu, a czasem pomyłka może być zbyt kosztowna – na pewno czasochłonna.

Lwią część wrażeń i przebiegu naszej współpracy opisuje Ula w artykule na blogu MISKI DWIE. Koniecznie zajrzyjcie i przeczytajcie co nieco od drugiej strony. Z technicznego punktu widzenia, gorset był dość wymagający. Do jego wykonania potrzebna była wiedza nie tylko z gorseciarstwa, ale również z krawiectwa odzieży wierzchniej, marynarek czy płaszczy. Pracowałyśmy z Ulą nad imitacją zapięcia dwurzędowego, które rzeczywiście będzie się rozpinało. Dodatkowo front gorsetu jest biały, więc jego lewa strona również musiała być wykonana z białej podszewki. Wewnątrz gorsetu wszyta jest usztywniana miseczka na rozmiar biustu Uli. Dzięki temu biust jest solidnie podtrzymany i wyeksponowany. W gorsetach z prawdziwego zdarzenia piersi są nieco uniesione – efekt nazywany jest „liftingiem” piersi. Rzeczywiście, niezależnie od rozmiaru biustu, piersi powinny być uniesione i umiejscowione w miseczkach gorsetu.

Wykonanie gorsetu zajęło ponad 30h pracy i wymagało sporej wprawy w szyciu. Zgodnie ze sztuką gorseciarstwa między listwami sznurowania powinna być widoczna przerwa około 4cm. W tym modelu, ze względu na rozchodzące się poły fraka zrezygnowałyśmy z odstępu. Dodatkowo ciało Uli jest dobrze obeznane z redukcją gorsetów i była możliwa większa redukcja obwodu talii. Jednak Ula jako piosenkarka i artystka sceniczna nie mogła sobie pozwolić na maksymalne modelowanie, a i tak sylwetka jest wyraźnie profilowana.

Mogłabym godzinami opowiadać o gorsecie wykonanym dla Uli, ale myślę, że najłatwiej będzie pokazać jak został wykonany. Proces szycia i przymiarek gorsetu dokumentowałam i zmontowałam film z przygotowań kostiumu.

Nasza współpraca to była piękna przygoda i cieszę się bardzo, że powstały kostium będzie przez Ulę wykorzystywany. Więcej informacji i relacji znajdziecie na moich mediach społecznościowych. Każdego dnia dzięki naszej współpracy powstaje coś pięknego. Polecam Wam również zajrzeć na bloga MISKI DWIE, gdzie trzy dziewczyny dzielą się recenzjami i swoimi doświadczeniami z profesjonalną bielizną w każdym rozmiarze. Polecam!

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *